Visi laikrodžiai ar mobilieji prietaisai rodo esamą laiką; išmanieji laikrodžiai siūlo daugybę išmaniųjų funkcijų, tačiau mechaniniai laikrodžiai yra amžinas kokybiškas aksesuaras, kuris nepakeis jokio kito prietaiso. Tačiau kaip veikia mechaniniai laikrodžiai ir kodėl jų vertė tokia didelė?
Kokybiški mechaniniai laikrodžiai
Mechaniniai laikrodžiai skiriasi nuo daugelio kitų laikrodžių daugiausia tuo, kaip jie veikia. Mechaniniuose laikrodžiuose nėra paslėptos baterijos, kurią galėtumėte pakeisti ar įkrauti, ir jie net neturi akumuliatorių.
Mechaniniai laikrodžiai naudoja mechaninio mechanizmo, kurį sudaro dešimtys mažų komponentų, energiją. Dėl savo išradingos sąrangos jie gali paversti varomosios spyruoklės energiją sekundiniais impulsais, kai spyruoklė sukasi... Tačiau, kitaip nei įprastas laikrodis, laikas per vieną dieną gali skirtis maždaug 10-20 sekundžių. Tačiau mechaniniai laikrodžiai, kurie turi COSC sertifikatą, per parą gali nusileisti iki puikių -4/+6 sekundžių.
Mechaninius laikrodžių mechanizmus, kitaip vadinamus kalibrais, gamina specializuotos laikrodžių gamyklos, o dažniausiai naudojami „Miyota", „Sellita" arba ETA prekių ženklai. Pastarasis šveicariškas mechanizmų prekės ženklas priklauso „Swatch". Ši bendrovė yra viena didžiausių mechaninių laikrodžių mechanizmų tiekėjų pasaulyje.
Kadangi mechaniniuose laikrodžiuose nėra baterijos, jie energiją gauna judinant ranką arba periodiškai įsukant spyruoklę per karūnėlę. Kai kurie aukščiausios klasės mechaninių laikrodžių modeliai vienu užvedimu gali veikti mėnesį, tačiau paprastai juos reikia užvesti po 48-72 valandų.
Nors laikrodžiai su mechaniniais mechanizmais ne visada rodo tikslų laiką ir šiek tiek skiriasi, daugelis žmonių vertina jų meistriškumą ir dažnai meninę vertę, kurios negali pakeisti joks kitas visiškai funkcionalus laikrodis su išmaniosiomis funkcijomis.
Mechaninių laikrodžių tipai
Atsižvelgiant į tai, kaip veikia mechaninis laikrodis, mechaniniai laikrodžiai gali būti skirstomi į du tipus - automatiškai ir rankiniu būdu užvedamus laikrodžius.
Mechaniniai rankiniai laikrodžiai
Mechaniniai rankiniai laikrodžiai veikia pagal principą, kai spyruoklė užvedama sukant karūnėlę. Tai labiausiai paplitęs senovinių ir kišeninių laikrodžių mechanizmo tipas. Būtent šis rankinis sukimas užveda mechaninio laikrodžio spyruoklę, todėl laikrodis įsijungia ir pradeda rodyti laiką. Tačiau klasikiniai mechaniniai laikrodžiai su rankiniu užvedimu šiandien nėra tokie paplitę kaip modernesni automatiniai mechanizmai.
Mechaniniai automatiniai laikrodžiai
Kalbant apie mechaninius laikrodžius, šiais laikais žmonės dažniau renkasi savaiminio užvedimo mechaninius laikrodžius. Kad šiuose laikrodžiuose naudojamas automatinis mechanizmas tinkamai veiktų, reikia judinti riešą, kuris įsuka pagrindinę laikrodžio spyruoklę.
Šis judesys generuoja energiją, kuri perduodama laikrodžio krumpliaračiams, dėl to juda rodyklės. Būtent tuo mechaninis rankiniu būdu užvedamas laikrodis skiriasi nuo savaiminio užvedimo mechaninio laikrodžio. Tačiau perkant mechaninį automatinį laikrodį svarbu atkreipti dėmesį į galios rezervą, kuris parodo, kiek laiko laikrodis gali veikti ir rodyti laiką, jei jam energijos netiekia riešo judesiai.
Mechaninių laikrodžių privalumai ir trūkumai
Turėti mechaninį moterišką arba mechaninį vyrišką laikrodį yra prestižo ir prabangos ženklas. Taigi kokie yra šių laikrodžių privalumai ir trūkumai?
Mechaninių laikrodžių privalumai
Didelis mechaninių laikrodžių privalumas yra ilgas jų tarnavimo laikas, jei jie tinkamai naudojami ir prižiūrimi. Ilgaamžiškumas įrodomas, kai laikrodžiai perduodami iš kartos į kartą, o tai gali būti viena iš paveldėjimo formų.
Mechaniniai laikrodžiai taip pat yra vertingesni, pagaminti iš aukštos kokybės medžiagų, juos lengviau prižiūrėti nei, pavyzdžiui, kvarcinius laikrodžius ir jie suteikia naudotojui daugiau prestižo.
Mechaninių laikrodžių techninę priežiūrą reikia atlikti maždaug kas penkerius metus, tačiau tai turėtų atlikti firminis servisas arba patyręs laikrodininkas. Atliekant šią priežiūrą išvalomi ir sutepami atskiri laikrodžio komponentai, pakeičiamos susidėvėjusios dalys. Mechaniniai laikrodžiai taip pat gali turėti keletą funkcijų, t. y. dvigubo laiko rodymą, chronometrą ir pan.
Mechaninių laikrodžių trūkumai
Pirkdami mechaninį laikrodį taip pat turite atsižvelgti į kai kuriuos trūkumus. Pirmiausia tai ribotas energijos rezervas, netikslus laiko rodymas su kelių sekundžių nuokrypiu arba didesnė laikrodžio kaina. Su šiais laikrodžiais taip pat turite būti labai atsargūs - saugokitės smūgių ar atsitrenkimų.
Moteriški ir vyriški mechaniniai laikrodžiai
Mechaniniai laikrodžiai nepriskiriami prie pigių laikrodžių, todėl jų dizainas yra labai prabangus ir prestižinis. Tiek moteriški, tiek vyriški mechaniniai laikrodžiai gali būti tradicinės apvalios, ovalios arba kvadratinės formos.
Dizainą pabrėžia aukštos kokybės korpuso medžiaga, kuri gali būti pagaminta iš titano, „NanTec" apdoroto nerūdijančio plieno, klasikinio nerūdijančio plieno, taip pat keramikos ir bronzos. Mechaniniams laikrodžiams taip pat išskiriama dirželio medžiaga, kuris gali būti pagamintas iš odos, aligatoriaus odos, tačiau apyrankė taip pat gali būti pagaminta iš titano, tekstilės, nerūdijančiojo plieno ir kitų medžiagų, pavyzdžiui, iš vandenynų perdirbto plastiko. Ilgaamžiškumą ir kokybę taip pat atspindi medžiaga, iš kurios pagamintas stikliukas.
Skiriame, ar laikrodis turi mineralinį, safyrinį, lydytą ar akrilinį stiklą. Taip pat galite rinktis mechaninį laikrodį su tinkliniu užsegimu, drugelio formos užsegimu, užlenkiama sagtimi, standartine sagtimi arba užlenkiama sagtimi su saugikliu. Ciferblatas gali būti arabiškais arba romėniškais skaitmenimis, su indeksais arba indeksais su deimantais.
Mechaninius laikrodžius gamina žinomi laikrodžių prekių ženklai, todėl šių laikrodžių kokybę atspindi jų kaina. Laikrodžių kaina taip pat atspindi jų prestižą ir ilgaamžiškumą.
...mažiau