Laikrodžiai su apšvietimu nėra naujiena laikrodžių gamybos pasaulyje. Štai kodėl dabar yra kelių tipų laikrodžių, kurie šviečia tamsoje. Kaip ir kada atsirado apšviesti laikrodžiai ir kokius turėtumėte įsigyti? Mes jums patarsime.
Laikrodžių su apšvietimu istorija
Foninis apšvietimas yra viena iš funkcijų, kuri naudojama ne tik monitoriuose, ekranuose, televizoriuose, bet ir laikrodžiuose. Ši laikrodžių apšvietimo funkcija arba kategorija atsirado XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje, kai apšvietimas suteikdavo laikrodžiui radiacijos.
Tai daugiausia buvo laikrodžiai, kurių rodyklės buvo nudažytos radžio dažais, todėl švytėjo. Tačiau vėliau buvo pastebėtas neigiamas radžio poveikis. Net „Rolex", gaminusi laikrodžius su radijo apšvietimu, nuo 1957 m. pradėjo mažinti jų gamybą.
Tačiau apie 1968 m. radis buvo visiškai uždraustas. Vėliau laikrodžiuose buvo naudojami prometis ir tritis, kurie taip pat buvo kenksmingi sveikatai. Laikrodžių pramonę žavėjo foninio apšvietimo funkcija, tačiau radioaktyvumas buvo pavojingas žmonėms. Atsižvelgdami į tai, laikrodžių gamintojai toliau tyrinėjo fotoluminescencines medžiagas, kurios buvo naudojamos ciferblatams apšviesti.
1993 m. buvo rastas sprendimas. 1990-aisiais Japonijoje išrastas „Luminova" pakeitė laikrodžių pramonę. Vėliau Šveicarijoje buvo sukurta „Super-Luminova", kuri įkraunama šviesa ir apšviečia laikrodį be jokio radioaktyvumo.
Vis dėlto, pasibaigus vienai erai, radioluminescencija nebuvo visiškai pamiršta. Iš tiesų jokia kita technologija neleido ir iki šiol neleidžia apšviesti svarbių laikrodžio elementų intensyviau ir pastoviau skleidžiama šviesa. Tritis tapo saugia radžio alternatyva. „Luminox“, „Vostok Europe“, „Ball“ ir kiti prekių ženklai yra gerai žinomi dėl laikrodžių apšvietimo tričiu.
Dizainerių laikrodžiai su apšvietimu
„Super-Luminova" yra ilgaamžė medžiaga, kuri dėl savo saugumo taip pat tapo pramonės standartu, todėl rinkoje nebepamatysite sveikatai kenksmingų radioaktyvių laikrodžių.
Vieni pirmųjų laikrodžių, kuriuose buvo panaudota „Super-Luminova" laikrodžiams apšviesti, yra „Rolex" laikrodžiai. Tačiau vėliau pats prekės ženklas pagamino savo apšvietimo versiją, kuri vadinama „Chromalight". Abiem atvejais laikrodis apšviečiamas skirtingomis spalvomis. Taigi, galima sutikti laikrodžių, kurių foninis apšvietimas yra žalios, mėlynos, violetinės ir auksinės spalvos.
Teigiama, kad laikrodžiai su „Chromalight" apšvietimu gali švytėti ilgiau ir intensyviau. Be to, daugelis prekių ženklų gamina laikrodžius su foniniu apšvietimu, foniniam apšvietimui naudodami tik „Super-Luminova" medžiagą.
Tarp labai populiarių, madingų ir kokybiškų laikrodžių su apšvietimu yra vyriški ir moteriški laikrodžiai:
● Casio
● Casio G-Shock
● Lorus
● Timex
● Bulova
● Secco
● Lacoste
● Calypso
● Traser
● Guess
● Citizen
Tačiau tai ne tik prestižinių prekių ženklų laikrodžiai, nes visų kainų kategorijų laikrodžiai gali turėti foninį apšvietimą.
Laikrodžių su apšvietimu tipai
Fosforescenciniai laikrodžiai, laikrodžiai su apšvietimu, šviečiantys laikrodžiai, laikrodžiai su fotoluminescenciniais ciferblatais arba laikrodžiai su elektroluminescenciniais ciferblatais. Yra keli tamsoje šviečiančių laikrodžių pavadinimai, taip pat kelios laikrodžių rūšys.
Fotoluminescenciniai laikrodžiai yra vienas iš labiausiai paplitusių šviečiančių laikrodžių tipų, kuriems šviesti naudojami neradioaktyvūs ir netoksiški dažai. Šie dažai sugeria šviesą ir skleidžia žalius arba mėlynus atspalvius.
Priešingai, elektroluminescencinis švytėjimas atsiranda dėl elektros srovės, kuri sklinda per laidą, sumontuotą už ciferblato. Paspaudus šone esantį mygtuką, ši srovė suaktyvinama ir laikrodžio ciferblatas įsižiebia. Todėl galite susidurti arba su švytinčiu ciferblatu, arba su apšviečiamu ciferblatu. Šiais laikais pasiūla tikrai didelė, todėl galite rinktis ir sportinio ar elegantiško dizaino bei įvairių kainų kategorijų laikrodžius su apšvietimu.
...mažiau